ZDRAVAC
... jer imam pravo da znam ...
Boli me koleno, ruka, vrat ...
January 10, 2016
Bolovi u nama
Svi smo po nekad osetili bolove nekog dela tela, različiti su uzroci, ali bol je ista.
Kao špoestoje različiti uzroci, tako su terapije za eliminacije problema različite, ovde ćemo se baviti bolovima ifizičkim aktivnostima.
Kako nastaju
Bića smo od krvi i mesa, svi imamo one ist organe kao mis i mister univerzuma, i kao bolesnici pred smrt, osećamo iste bolove, iste probleme, onaj bol koji oseti osoba sa prekomernom težinom kadaa počne prvih par dana da se bavi fizičkom asktivonšću, je isti kao maratonac na 39-om kilommetru. Naavno, govorimo o reltivno zdravim osobama koje žele neštoviše za sebe, za svoje zdravlje. no što je bitno za razumeti, je, svako od nas, kada se bavi nekim sportom, u određenom momentu, pri određenom naporu, posle izvesnog vremena, oseća neki bol, da li su u pitanju zglobvi, mišići, emocije ili nešt treće. Po tome, koliko nam vremena treba da stignemo do bola, zavisi o naše ishrane, kndicije, starosnog doba, pola, motivacije i mnoštvo drrugih faktora.
Razlik kod profesionalnih, dugogodišnjih sportista i početnika amatera je upravo taj da ov prvi, i kadosete bol, smatraju ga fantastičnim signalom da su došlido neke granice, pozitivne granice koju treba peći, jer ta pomeranja granica čine naprdak našem telu, i po završetku treninga, osećaj zadovljstva, mira, je mnogo eći i dugotrajniji odosob koje na prvi impuls bola prestaju sa aktvnostima.
U sportu, bolovi se mogu javiti ako počinjemo posle dugog perioda uživotu da se bavimo nekim sportom, nedovoljno ili nikakvo zagrevanje, nepravilno izvođenje vežbi, izdržljivost, ishrana, neadekkvatna obuća-odeća...
Zagrevanje
Dobro zagrevanje prd bavljenja sportom, ključan je deo svih aktivnosti, i oređuje uspešnost treninga i njegov efekat. Kod pravilnog zagrevanja tela podrazumevamo da smo razgibali sve delove tela, podigli otkucaje srca, pojačali disanje... ugrejjaqli sve elove tela, posebno zglobove.
Zagrevanje bi treblo da izgleda tako, da po završetku, skoro da imate osećaj da ste uradili ceo trening i da bi mogli kući da krenete. Zašto je još bitno? Zagevanem pre treninga, pripremamo telo za napore koje predstoje, bez obzira kojim se sportom bavili, moramo zagrejati celo telo. U zavisnosti od vrste sporta, zagrevanje svakako ne bi trebala trajati ispod 15 minuta, dok je 30 minuta sasvim dovoljno za bilo koji sport.
Nepravilno izvođenje vežbi
Nakon zagrevanja, radimo vežbe. da li u teretani, svojom težinom, trčanje, plivanje, ili neki grupni sport koji zahteva određene veštine pored fizičke pripremljenosti. ojim god se sportom bavili, bez zagrevanj, pravilnog disanja, pravilnog držanj tela pri određenim poketima, nema rezultata, ili bar ne dovoljno dobrih.
Da bi bili svesni nepavilnih radnjii prilikom treninga, morali bi se posavetovati sa lekarom, trenerom, ili se informisati preko medija, interneta...
U svakom slučaju, vežba izvedena na pravi način, u odgovarajućem periodu izvođenja i ponavljanja, je mnogo značajnija od bilo koje slične varijante, ma koliko uta ponavljali ili trajaje treninga, jedan pravilan sklek, menja 5 njegovih nepavilnih kopija. Bolovi koji najčešće nastaju nepravilnim ponavljanima pokreta su bolovi u zglobovima, istegnuća, uganuća.
Ishrana
Da li je moguće da ishrana ima toliki uticaj na izvođenje vežbi i bolov koji mogu nastati? NARAVNO Uzmimo za primer da ste osoba sa prekomernom težinom, krvni sudovi su vam suženi, nemate dovljno dobru cirkulaciju, krvna zrnca su slepljena pa ne prenose dovoljnu količinu kiseonika, arterije kod zglobova su ili uništene, ili su izgubile elastičnost, i ne hrane zglobove na pravi način kako bi oniodržali elastičnost, gipkost i pokretljivost, ovo je samo mali primer ogrmnog dokaza uticaja ishran na trening. Ali to nikako ne treba daplaši, sa pravim planom treninga, počećete otklanjati sve probleme koje imate i ubrzo videti rezultate i napredak. Ovo se naravno odnosi na osobe koje su zacrtale svoj cilj, i bez obzira na sve, ne odustanu, a moram da priznam, mao je onih koji su na tu žrtvu spremni.
Fizički nedostaci
Osim osoba sa invalliditetom, svi drugi, uglavnom imaju sve predispzicije da se bave svim sportovima. Ali problem je u njima samima, pa onaj pozitivan bol, lako prepakuju u "ne mogu" i pestanu sa treningom u momentu kad je najpotrebniji i nikada ne stignu do cilja.
Koji god problem da se javi, bol, budite sigurni da nešto niste odradili kako treba, ili ste pedhodnim životom doveli sebe i svoje telo u slabo pokretljivo stanje. U svakom slučju, nemojte previše brinut zbog sitni upala mišića, nekih istegnuća, samo nastaite sa treninzima, možda manjim intenzitetom, ali ne odustajte nikada, također ne preporučujem neke antibiotike, aspirne i redstva protiv bolova.
Treba li mi fizička aktivnost?
November 10, 2015
značaj fizičke aktivnosti za zdravlje
Da li postoji osoba na ovoj planeti, kojoj još nije nešto jasno u vezi između fizičke aktivnosti i zdravlja?
Mislim da ne postoji, svi koji misle da nije potrebno kretanje za zdravlje, ne lažu sebe, oni dobro znaju da je značajno, nego sagovornicima to govore, kako bi opravdali svoje slabosti.
Ali treba da znamo, fizička aktivnost je neophodna za zdravlje čoveka, koliko i san, hrana, smeh, sve fiziološke potrebe za kojima čovek inače ima.
NE moramo govoriti o sportu da bi razumeli fizičku aktivnost, dovoljno je kretanje, jednog dela ili celog tela.
Pri tom isto tako moramo znati da, ako tokom fizičke aktivnosti, nismo podigli otkucaje srca, brzinu disanja, nije počelo znojenje, nismo se ni bavili fizičkom aktivnošću. Dakle, lagana šetnja uz razgovor na telefonu ne doprinosi ničemu osim u nekim terapijama i fizičkoj pokretljivosti tela.
Stvari funkionišu ovako:
Deo tela koji ne koristimo, ne treba nam ! Tako telo komunicira sa nama, ako ne angažujemo bilo koji deo sebe, zapostavimo bilo koji deo tela, taj deo tela će početi da atrofira, ma o čemu da pričamo, možda vam se neće činiti tako, jer mast koju taložite, lako pokriva nedostatke mišića i kostiju, pa se stiče utisak da je neko jak, popunjen, ali taj mit će pući kao vreća o beton kada počne bilo šta da radi sa tim delom tela.
Isto kao i mozak, ako samo gledamo tv, slušamo muziku, ne naprežemo svoj mozak, zaglupljujemo, i sve teže će nam biti da shvatamo stvari, budemo kreativni, duhoviti, vidimo život na pravi način.
Sa fizičkom aktivnošću, sva stanja bolesti mnogo brže nestaju, ma o čemu da govorimo, naravno, prilagođene telu i stanju u kome se osoba nalazi.
Svi sportisti, bili amateri ili profesionalci, znaju, da se svi problemi lako prevazilaze, od porodice, posla i karijere pa i bolesti, jer su navikli na napore, odricanja, i znaju kuda te sitne svakodnevne pobede vode, samo uspehu.
Mnoga istraživanja, koja možete ispitati na sebi govore, da čak i da ne brinete mnogo na ishranu, nego samo da ste svaki dan fizički aktivni, telo će samo organizovati količinu, vrstu i vreme za obroke, samo treba da oslušnete šta vam vaše telo govori.
Nekada, nisu postojale 90% posto oboljenja koja danas postoje, a posebno problemi sa srcem, ateroskleroza, rak, danas smo kao država vodeća u tim statistikama. Glavni uzrok je fizička aktivnost koje danas jednostavno nema.
I sad da pitam ja vas, kako je moguće ako znamo kakve sve probleme prouzrokuje ne bavljenje fizičkom aktivnošću, i dalje ne preduzimamo ništa?
Jel moguće da toliko mrzimo sebe baš želimo da se uništimo tamo gde hrana nije?
Ne mogu vas bičem naterati da promenite svoje mišljenje, ali probao sam i to, i mogu vam reći, tu slast u toku treninga, ma koji bio, to zadovoljstvo nakon treninga, izgled koji postižete, sposobni da uradite stvari koje nikada niste mogli, odmorniji i puniji energije nego ikada, i ako se "umarate" dok vežbate, što pre toga niste, ne može da zameni ni jedan udoban krevet, fotelja, žurka, pijanke, pa čak i retko koja devojka/dečko. Jednostavno, osećaj je neponovljiv, ta pobeda, prvo sebe.
Izazivam vas da pomognete sebi, pa odmah i ljudima koje volite, pokrenite se, bez obzira na vašu težinu, stanje organizma, bolest, kontinent....